“Batıl / yanlış şeyleri söyleyerek insanlara nasihat eden, konuşan şeytandır. Hakkı söylemekten sakınan ise dilsiz şeytandır.” (kelâm-ı kibar)

17 Mart 2017 Cuma

Karar vermek
Karar vermek önemlidir.
Karar ne ile ilgili olursa olsun, açık deyişle okul tercihi, iş tercihi, eş tercihi, parti tercihi vb. her alandaki kararlar önemlidir.
Karar sadece kararı veren kişiyi değil, çevresini ve toplumu, hatta tüm dünyayı etkileyebilir.
Hele, toplumun geleceği ile ilgili kararlar çok daha önemli olduğu kadar vebali de oldukça fazladır. Onun için karar verirken kararın olası etkileri düşünülmelidir.
Kararın olası etkileri düşünülürken tercihler konusunda bilgili olmak, çeşitli kaynaklardan yararlanmak zorunludur.  Tarih, sosyoloji, psikoloji, din, mantık, felsefe vb. bilgilerle donanmış kişilerin düşüncelerinden yararlanabilir kuşkusuz; ama son tercihi birey kendisi yapmalıdır.
Allah (cc) kişilere cüzi irade bahşetmiştir.  Allah iradenin nasıl kullanılması gerektiği hususunda da insanı bilgilendirmiş ve insana aklını kullanmasını öğütlemiştir. Yani Allah (cc) insanı cüzi iradesini kullanmada serbest bırakmıştır.
Karar verme/ tercih yapma durumunda kalan bireyler çevre baskısı, idari baskı, şantaj; yanlış bilgilendirme; algı operasyonlarına maruz kalma; çeşitli vaatler veya tehditler alma vb. gibi akla hayale gelmeyen durumlarla karşılaşabilirler. Bütün bunlara rağmen kişi iradesini, duygularını değil aklını işleterek toplum ve insanlık lehine kullanmalıdır.
Karar vermek öyle basit, önemsiz bir eylem değildir.  Karar insanın özgürlük içinde mutlu olarak yaşamasına da neden olabilir, başkalarını kulu ve maskarası olarak yaşamasına da…
“Son pişmanlık fayda etmez.” Açık deyişle İyice düşünülmeden yapılan iş, çok kez insanı zarara ya da geri dönemeyeceği bir çıkmaza sokar. O zaman pişman olmak da işe yaramaz. Onun için doğru karar vermelidir.
Sabahattin Gencal, Çekmeköy-İstanbul


1 yorum:

  1. Karar vermek gerçekten çok önemli bir durumdur. Çünkü bazen verdiğin karar hayatının yönünü değiştiriyor....

    YanıtlaSil