“Batıl / yanlış şeyleri söyleyerek insanlara nasihat eden, konuşan şeytandır. Hakkı söylemekten sakınan ise dilsiz şeytandır.” (kelâm-ı kibar)

29 Aralık 2016 Perşembe

Düşünme zamanı (6) / Alıntılar           Eski Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, gündeme ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.  Bu açıklama yazısından seçtiğim bazı cümleleri, sıralarını değiştirerek alıyorum. Her cümle, derinine incelenecek ve analiz edilecek olursa bir kitap oluşturabilir.
Kitap okuma alışkanlığımız yok. Hiç olmazsa Şener’in tespitlerini enine boyuna düşünerek okuyalım. Yanlış varsa doğrusunu yazalım. Eksik varsa tamamlayalım.

Ø  Korkuyu toplumda derinleştirmemek için daha fazlasını anlatmıyorum. Ama şunun çok iyi bilinmesi gerekir:
Muhalif düşüncelerin seslendirilemediği bir ortam ülkeyi felakete götürür.

Ø  Türkiye’de ana kitlenin demokrasi, temel hak ve özgürlükler, bilgi edinme talebi zaten yok. Hatta bu kitle, olumsuz haberlerin engellenmesinden de  mutlu görünüyor.


Ø  Türkiye ne çekiyorsa bu yazboz politikalarından çekiyor.

Ø  İktidar sahipleri eleştirilmedikleri takdirde yanlışlarında azgınlaştıklarını bilirim.


Ø  Bizim insan malzememiz çürük herhalde. Aydın geçineceksiniz, kandırılmış olacaksınız.


Ø  Bugün Türkiye’de kimin hain olduğuna da, kimin ülkenin selameti için çalıştığına tek kişi karar veriyor. Artık öyle bir noktaya geldik ki, tüm ülke adına tek bir kişi düşünüyor, tek bir kişi konuşuyor, onun düşündüğü ve konuştuğu gibi olmayanlar da hain durumuna düşüyor. Bu, demokrasinin askıya alınmasından da öte bir durum. Asıl bunun analiz edilmesi lazım.

Ø  Soruşturmalar itirafçının itirafına göre değil, talimatçının talimatına göre sürdürülecek. O nedenle ben Türkiye’nin normalleşeceği döneme kadar yapılan açıklamaların hepsine ihtiyatla bakacağım.


Ø  İnsanlık tarihinde ne olduğu gibi kalmış ki, her konjonktür değişime uğramıştır, bu da uğrayacaktır. Bu değişimi sağlamak için zinde bir karşıt muhalif düşünceyi etkili hale getirilmesi gerekiyor.
_______________________
Yayınlanma tarihi: 27 Aralık 2016
?????????????????????????????????????????????????????????


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder