“Batıl / yanlış şeyleri söyleyerek insanlara nasihat eden, konuşan şeytandır. Hakkı söylemekten sakınan ise dilsiz şeytandır.” (kelâm-ı kibar)

16 Kasım 2016 Çarşamba

Haşlanan Kurbağa Sendromu / Alıntılar


Değişimin dirençle karşılaşacağı durumlarda değişim ajanlarının başvurduğu tekniklerden biride “Haşlanan Kurbağa Sendromu “dur. ile ilgili görsel sonucu


Değişimin dirençle karşılaşacağı durumlarda değişim ajanlarının başvurduğu tekniklerden biride “Haşlanan Kurbağa Sendromu “dur.

Haşlanan Kurbağa sendromunu sizlere şu şekilde açıklayayım:

Bir kurbağayı kaynar suyun içine atarsanız kendini hemen dışarı atar. Ancak, aynı kurbağayı ılık suyun içine koyarsanız ve korkutmazsanız öylece kımıldamadan duracaktır.

Suyu alttan yavaş yavaş ısıtırsanız sıcaklık yükselirken kurbağa hiçbir şey yapmaz tersine keyif de alır. Yükselen sıcaklıkta kurbağa gittikçe daha çok sersemleyecektir, ta ki toptan dışarı çıkacak hali kalmayıncaya kadar. Kaçmak için hiçbir engel kalmadığı halde dışarı kaçmaz, haşlanıp pişer. Niye? Çünkü kurbağanın sinir sistemi ani değişikliklere programlanmıştır, yavaş, tedrici değişimlere karşı değil.

Aslında değişime hızla olumlu yanıt verememenin nedeni, birçok sistemin tepki mekanizmasının ani değişimlere göre programlanmış olmasıdır.

Kültürel değişim, toplum mühendisliği gibi stratejik değişim programlarında yukarıdaki nedenden dolayı değişimi fark edemezsiniz çünkü değişim zamana yayılmıştır ve tedricidir.

Taktik düzenlemeleri günlük rutin faaliyetler sanırsınız. İşte hem örgütlerin, hem de toplumların hayatta kalmalarına birincil tehditler, ani olaylardan değil, yavaş ve tedrici gelişen süreçlerden oluşmaktadır. Tedrici değişimleri görmeyi öğrenemeyenler, kurbağanın kaderinden kaçamazlar.

Bazen içinde bulunduğumuz koşullar bizi oldukça rahat hissettirir. Hiç bir şeyi sorgulama ve araştırma gereği duymayız. İşte o zaman garip bir körlük başlar. Suyumuzun ısındığının farkına vardığımızda da her şey için çok geçtir.**************************************************************

suyu ısınmak (veya kaynamak) 
teklifsiz konuşmada
1. işbaşından uzaklaştırılması yakın olmak
2. kötü son yaklaşmak veya gelmek
http://www.tdk.gov.tr/index.php?

***********

Her şey için çok geç olmadan HEEY aşısı olmalıyız. 
En azından HEEY'in ne olup ne olmadığının bilincine varmalıyız.

Sabahattin Gencal


Sabahattin Gencal ne okuyor?

*****************


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder