“Batıl / yanlış şeyleri söyleyerek insanlara nasihat eden, konuşan şeytandır. Hakkı söylemekten sakınan ise dilsiz şeytandır.” (kelâm-ı kibar)

26 Ekim 2016 Çarşamba

Düşüncenin Bittiği Yer mi? / Kazım Memiç


          Halk en büyük bilgedir denir. O Bilge halk der ki :
         " Ağaca çıkan keçinin dala bakan oğlağı olur ". Ve ekler bu Bilge halk , " Boş başaklar başını dik tutar." Bir boş inat uğruna ve hayal dünyasında birileri aklına geleni söyler. Aslında bu ipe - sapa gelmeyen sözlerdir. Boş sözlerdir üstelik. Ancak , bunu söyleyen " Bilge Halk" adına söylerse yankısı Avustralya yerlisi Aborjinlerden bile geri döner de dünyayı dolaşır ve Anadolu'nun ortasında çöreklenir.

          Bernart Shaw'un bir sözü var ki Anadolu'nun ortasında masal şatosu kuranlara kaftan olur :  " DÜŞÜNCENİN BİTTİĞİ YERDE KABA KUVVET BAŞLAR. "

        "  Boş başaklar başını dik tutar" ile, Shaw'ın tesbiti nasıl da örtüşüyor. Bir insan düşünceden yoksunsa , bir de kendini beğeniyorsa artık onun önüne geçilmez. Ağzına gelen her söz kamunun algısındadır. Öyle olmasını ister. Karşı olanların hepsi algı yanılsamalarındadır. Biraz da halkın inancına yönlenmişse değmeyin keyfine !..

           Boş başakları harmana taşırsınız, ancak saman olur. Halk, samanın altında çec arar ancak eline gelen çakıl ve topraktır. Oğlaklar hala daldaki keçinin yanına çıkmak için bekler ama bir yaprak koparıp yiyemez.  Zavallı halk ! Aborjinler bile çıkış noktaları bulurken 21. Yüzyılda umarsızların elleri boş kalır. Halkın da öyle. Boş kalmakla kalmaz, ellerinden emek, ter ve kan akar.

        "   Niye uzatıyorsunuz ," demenize fırsat vermeden konuya açık girmeyim.
         Türkiye'de devlet adamı kıtlığı olduğundan YÖNETİM BOŞLUĞU VAR.  Son yıllarda yaşadığımız olaylar ve yurdumuzun getirildiği durum bunun kanıtı. Ne mi oluyor ülkemizde ?
           Demokrasi işlemiyor. Yasalar uygulanmıyor. Ülkemizin kalbi TBMM devre dışı. Hükümet'in gönderdiği metinler yasa olarak oylanıp yürütülüyor. ANAYASA devre dışı olunca GÜÇLER AYRILIĞI yok sayılıyor. YASAMA- YÜRÜTME - YARGI   tek elde toplanınca devlet varsıllığı  yokluğa yürüyor ve alınan kararlar , devletin derin aklı yerine , BOŞ BAŞAKLARIN devreye girmesiyle duvara tosluyoruz. Bu sarsıntıda halk uyanıyor, önlem alıyor mu ? Halk şaşkın !..

          Son beş yılda, özellikle Komşular ve dünya kamu oyunda  ülkemiz şaşkınlıkla izleniyor. Dış siyaset rayından çıkarılmış, dış akla yön verenlere  "MONŞERLER!" diye alay edildiğinden at izi , it izine karıştırılmıştır. 
          " Kardeş Suriye" diye doğru bir yola girmişken bir gecede " Düşman Suriye!"yaratmayı başaran sığ akıl, uzun komşumuzda yeni bir terör yaratmanın varlığını bile görememiş ve onları desteklemek durumuna düşürülmüşüz. Hele içte içler acısı bir AÇILIMLA terörle aynı masayı paylaşmış, kanlı ellerle pazarlığa girmişiz. Askere komplo kurmuş, terör elemanlarını GİZLİ  TANIK olarak yüceltmiş, ordumuzu kendi ellerimizle çökertmiş, Genel Kurmay Başkanımızı bile terör başı olarak yargılayıp ağır cezalara uğratmışız. Dünya - alem bize gülerken " BİZ ALDATILDIK !" diyebilmişiz.

         Akıl tutulması var diyeceğim ama olan tutulur. Olmayan akıl nasıl tutulsun ki ? Yanlış gidişlerin sonunda teröre uzatılan ellerimiz kanar, yüreklerimiz yanar oldu. Kendi yurttaşımızla savaşmak acısıyla yaşamayı görünür kılanlarda AKIL VAR diyebilen olur mu ?  Kargayı besleyenlerin şimdi gözleri oyuluyor diyemiyorum , zira gözyaşları masum anaların - babaların ocaklarını ıslatıyor. Diğer yandan yanlışta olanlar hala ateşe yakıt atmakla meşguller.
           Devlet aklı, ufkun ötesini görür. Bırakın öteyi, düşürdüğümüz uçakla burnumuzun önünü bile göremiyoruz. Düşman üretmekle görevli değiller ama yaptıkları o değil mi ? Bir de şu İsrail olayına bakınız. Söylenen sözler unutulmadı ki !.. Neden barışıyoruz , demiyorum, "NEDEN DÜŞMAN OLDUK ki"? İsraile GEMİ dolusu insan göndermek akıl işi miydi ? 
          Halkı kaldırmakla ikbal sahibi olanların varlığını tarih lanetler. Milletin varlığını kendi varlığından üstün tutmayanların yönettikleri ülkeler ezinç içinde kalırlar. Bu durumu alkışlayanlar gün olur kuyusunu da kazar. Halkı soyup payidar olanlar görülmemiştir. Başka bir sözümüz de var:
           " KESER DÖNER SAP DÖNER , GÜN GELİR HESAP DÖNER ..."
24.12.2015
***********************************************************


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder