“Batıl / yanlış şeyleri söyleyerek insanlara nasihat eden, konuşan şeytandır. Hakkı söylemekten sakınan ise dilsiz şeytandır.” (kelâm-ı kibar)

10 Eylül 2016 Cumartesi

Oyun kurucu biz olalım / İlhan Günay*

             
Sevgili arkadaşlarım,

Ortadoğu'nun nasıl bir çıkmaz olduğunu herkes biliyor.

Neredeyse bütün dünya burada. Amerika,  Rusya,  İran,  Türkiye,  Çin,  Almanya, İngiltere, Fransa,  İsrail ve diğerleri… Herkes kendi çıkarının peşinde.

Şimdi biz Suriye'ye girdik. Sizce, nereye kadar gidebiliriz? Musul'a girebilir miyiz meselâ. Buna izin verirler mi sizce? Bence hayır. Çünkü orada petrolün en kalitelisi var. İngilizler daha 1925/26 yıllarında Ankara Antlaşması ile koparttılar el koydular oraya. Bunu da Kürtleri ayaklandırıp bir Kürt/İslâm ayaklanması yani Şeyh Sait ayaklanmasını çıkartarak yaptılar. Biz altı ay bu isyanla uğraşırken onlar Irak'a sahip oldu.

Şimdi de el altından neler çevirdikleri belli değil. Şimdi böyle bir ortamda Türkiye oldu bittilerle hareket etmemeli. Sınırını korumalı. Bunun dışında sonu belli olmayan işler yapmamalı. Sabırlı olmalı. Sahi sizce petrol bittikten sonra Irak veya Suriye'de bu saydığımız devletlerin hiçbiri kalır mı? Tabi ki kalmaz. Biz yine komşularımızla baş başa kalırız. O Zaman ne yapacağız? Bunu düşünmeliyiz.

      Burada bize yol gösterici Atatürk'ün Yurtta Sulh Cihan'da Sulh ilkesi olmalı. Biz önce kendi sınırlarımız içinde barışı sağlayalım. Sonra Dünya Barış'ına katkıda bulunmaya çalışalım.

Siz hiç bir İngiliz Amerikalı Rus ya da Fransız askerinin öldüğünü duyuyor musunuz? Ben duymuyorum. Ama bu devletler burada silâh satıp halkı birbirine düşman ederek parayı kendi ülkelerine transfer ediyorlar. Bunu bilmeyen var mı?

       Öyle ise Türkiye'nin yapması gereken Irak ve Suriye ile iyi ilişkiler kurmak ve diğer kan emici devletlerin buradan çekilip gitmesi için çalışmak olmalı.

        Allah bizlere kullanmamız için akıl vermiş bu aklı kullanalım lütfen. Onun bunun oyuncağı değil oyun kurucu biz olalım.

            İlhan GÜNAY, Emekli Tarih Öğretmeni
____________________________  
*     
1962 yılında Adapazarı'nda doğdum.

İzmit Yenidoğan ilkokulu İnkılap ortaokulu ve İzmit Lisesini bitirdikten sonra Erzurum Atatürk  Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih bölümününden mezun oldum.

İki yıl Kredi Yurtlar Kurumunda yönetici olarak çalıştıktan sonra öğretmenliğe geçtim.

Daha önce öğrencisi olduğum İzmit Lisesi'nde 16 yıl Tarih öğretmenliği yaptım.

Son olarak 8 yıl İzmit Tevfik Seno Arda Anadolu lisesinde idarecilik ve Tarih öğretmenliği yaptıktan sonra bu yıl emekli oldum.

Evliyim ve bir kızım var.

İlhan GÜNAY******************
Kurban Bayram'ınızı kutlar
Türk ve Müslüman âlemine
hayırlar getirmesini dilerim.
İLHAN GÜNAY

********************

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder